Väikeettevõtte raamatupidamine

Siin postituses räägime, mida peab alustav ettevõtja raamatupidamisest teadma, mida riik temalt nõuab ja kuidas kasvavad vajalikud finantsteemad koos ettevõttega.

Riigi nõudmised

Ettevõtjale on pandud riigi poolt täitmiseks hulk kohustusi. Kui neid kohustusi ei täideta, on ametnikel õigus määrata kuni tuhandetesse eurodesse ulatuvaid trahve.

Äriregister

Äriregistrile tuleb esitada aastaaruanne hiljemalt 30.06 kuupäevaks ehk hiljemalt 6 kuud peale aasta lõppu. Kusjuures dividende võib maksta ainult kinnitatud majandusaasta aruande alusel.

Ettevõtte majandusaasta pikkuseks on 12 kuud, välja arvatud esimene tegevusaasta, kus maksimaalne majandusaasta pikkus on 18 kuud. Kui ettevõte luuakse aasta teises pooles, siis on mõtekas esimese kalendriaasta tegutsetud aeg esitada koos ametlikult teise tegutsemisaastaga.

Maksuamet

1. Käibemaks

Kui ettevõtte müügitulu ületab 40 000 eurot, peab ettevõte registreerima end käibemaksukohustuslaseks. Sellega kaasneb kohustus iga kuu 20. kuupäevaks esitada eelneva kuu käibemaksudeklaratsioon (KMD) ja enamasti ka käibemaksu tasumise kohustus. 

2.  Palgamaksud ja kulumaksud

Kui töötajatele on makstud palka, on vaja iga kuu 10. kuupäevaks esitada eelneva kuu palgamaksude deklaratsioon (TSD). Ka muud ettevõtte tehtud väljamaksed füüsilistele isikutele võivad olla maksustatavad, kontrolli üle.

Lisaks on maksustatud erinevad ettevõtte tehtud kulud, loe selle kohta siit artiklist.

3. Tulumaks

Ettevõte peab maksma tulumaksu juhul, kui osanikele makstakse dividende. Dividendid tuleb samuti deklareerida TSD deklaratsioonil.

4. Töötajate registreerimine

Kui ettevõte palkab töötajaid või kasutab tasustamata tööjõudu (nt vabatahtlikud, praktikandid), on vaja töösuhe registreerida maksuametis. Samamoodi on vaja registreerida ka töösuhte lõpp. Juhatuse liikmed on vaja registreerida juhul, kui neile tasu makstakse.

5. INF-deklaratsioonid

Maksuamet soovib infot ka kulude kohta, mis ei kuulu maksustamisele – näiteks autokompensatsioon, spordikulud jms. Maksusoodustuse nimekirja kuuluvatelt MTÜ’delt küsitakse veidi rohkem infot.

Statistikaamet

Statistikaamet tahab vahel väga erineva sisu ja tähtaegadega aruandeid. Väikefirmal ei pruugi neid esialgu olla. Kontrolli oma kohustusi siin

Majandustegevuse register

Majandustegevuse registris peavad registreerima end vaid ettevõtted, kelle tegevus võib osutuda inimestele ohtlikuks (elekter, gaas), on seotud inimeste tervisega (sotsiaalhoolekanne, ühistransport) või on mingil muul põhjusel riigi poolt kontrollitavad (hasartmängud, postiteenus). Selle kohta leiad rohkem infot siit.

Ettevõtte raamatupidamine

Ettevõtte kasvades muutuvad ka päevakorras olevad finantsteemad. Aina olulisemaks muutub oskus lugeda aruandeid ja rahavoogusid juhtida. 

Alustaval ettevõtjal on vaja eelkõige paika saada protsessid ning aru saada ettevõttega kaasnevatest õigustest ja kohustustest. Lihtsa äri korral võib raamatupidamine olla ka siin veel lihtne ja odav.

Järgmisena on vaja endale selgeks teha, milliseid makse ta peab maksma, millised maksusoodustused ja reeglid kehtivad, õppida selgeks põhimõisted, põhiaruanded ningkasumi ja raha erinevus 

Kui ettevõtja hakkab töötajaid palkama, muutub töö tõsisemaks. Töötajatega kaasneb suurem vastutus ja tekib vajadus suurema rahalise reservi järele. Finantsteemadest muutuvad nüüd oluliseks rahavoogude prognoos ja kasumlikkuse arvestus. Varsti tasuks lisada ka kvartaalne aruandlus ja selle ülevaatus koos raamatupidajaga.

Ettevõtte kasvades lisanduvad veel teemadena äriplaneerimine, kasumiprognoos, finantseerimisvõimalused, erinevad aruanded ja mõõdikud. 

Täpsemalt ettevõtlusega alustamise ja arenguetappide kohta saad lugeda siit.

Kui tunned, et praegu päevakorras olevad finantsteemad käivad sulle üle jõu või lihtsalt ei ole ise aega enam nendega tegeleda, siis võta meiega ühendust!

1 reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga