E-kaubanduse maksumuudatused 2021

E-kaubanduse maksumuudatused 2021

Alates 01.07.2021 muutuvad e-kaubandust puudutavad käibemaksureeglid. Tegemist on viimaste aastate suurima käibemaksuloogika muutusega Euroopa Liidus. Peamiselt mõjutavad muudatused kaubamüüki EL eraisikutele nii saadetuna ühest EL riigist teise kui ka otse saatmisel välismaalt EL-i ostjale (dropshipping) ning kaubamüüki EL platvormidel (Amazon jm).

EMTA põhjalikku selgitust  saad lugeda siit.

Aga mis siis täpsemalt muutub? Vaatame erinevaid variante e-kaubandusega tegeleva Eesti ettevõtte vaatevinklist.

Oma e-pood, müüb kaupu ja on suunatud EL tarbijatele 

Kuni 30.06.2021 kehtivad reeglid:

Kaugmüük. Kaupa maksustatakse esialgu saatja riigi käibemaksuga. Kui müügitulu ületab sihtriigi spetsiaalset käibemaksu piirmäära (enamasti ca 35 000 eurot), peab hakkama müüja ka sihtriigis esitama käibedeklaratsioone vastavalt kohalikele reeglitele ja käibemaksu tasuma.

Alates 01.07.2021 kehtivad reeglid:

Hakkab kehtima OSS erikord, tänu millele on võimalik kogu käibemaksu deklareerimine ja maksmine teha läbi Eesti maksuameti. 

Väikestele müüjatele jääb siiski ka sooduspiirmäär 10 000 eurot aastas kõigi EL riikide peale kokku. 10 000 euro ulatuses saab rakendada algul Eesti käibemaksu, kui see piir on ületatud, siis tuleb hakata rakendama ostja riigi käibemaksu. Selleks on e-poodides spetsiaalsed lisad olemas ja toimib kenasti (praegu kehtib sarnane loogika e-toodete müügile).

NB! Kuna UK enam Euroopa Liidus ei ole, siis neile OSSi erikord ei kehti. Kui sinu ostjateks on UK eraisikud, pead end kiiresti seal käibemaksukohustuslaseks registreerima.

Dropshipping

Dropshipping ehk läbi vahendaja kauba tellimine. Ostja tellib e-poest kauba, kes tellib omakorda selle kauba seejärel näiteks Aliexpressist. Kaup saadetakse Hiinast otse ostjale.

Kuni 30.06.2021 kehtivad reeglid:

Käibemaksu ja tollimaksu tasumise eest vastutab kauba ostja. Alla 22 eurose väärtusega pakkidelt ei maksta makse.

Alates 01.07.2021 kehtivad reeglid:

Alla 22 euroste pisipakkide soodustus lõpeb. Kehtima hakkab IOSS erikord. Dropshippinguna müüdavalt kaubalt peab e-poe pidaja hakkama käibemaksu maksma. Valida saab kahe variandi vahel:

  1. IOSS erikord – impordil käibemaksu ei maksa, kogud ostjatelt käibemaksu, vastavalt ostja riigi käibemaksumäärale ja kannad selle kõik Eesti maksuametile
  2. Igas EL riigis tollivormistus ja impordi käibemaksu tasumine. Kui vajad selles osas abi, siis leiad selle kindlasti siit

Kauba müük platvormi kaudu

Nt Amazon. Müüja müüb kaupa Amazoni platvormil, kaup saadetakse otse tootjalt Amazoni lattu ja sealt klientideni, Eestisse kaubad ei jõua.

Amazoni ladu asub USAs

Muudatusi ei tule. Kindlasti pead end kurssi viima USA maksudega (eeskätt müügimaks (sales tax), sest sealne kord on väga karm.

Amazoni ladu asub UKs

Muudatused toimusid juba 01.01.2021, kui UK ametlikult Euroopa Liidust välja astus. Amazon kogub käibemaksu klientidelt ise ja kannab UK maksuametile, müüja saab endale Amazonilt netosumma ning deklareerib oma UK käibedeklaratsioonil ainult impordikäibemaksu ja Amazoni teenustasusid.

Käibemaksukohustuslaseks registreerimine on kaupmehe jaoks vabatahtlik, kuid soovitatav, sest muidu impordikäibemaksu tagasi saada ei ole võimalik. Kasuta käibedeklaratsiooni vormistamiseks üle-euroopalisi spetsiaalseid teenusepakkujaid.

Amazoni ladu asub Euroopa Liidu riigis

Kuni 30.06.2021 kehtivad reeglid:

Pead lao asukoha riigis registreerima end kohe käibemaksukohustuslaseks. Amazoni kaudu tekkinud käive tuleb deklareerida lao asukoha riigis. Lisaks peab arvestama kaugmüügi reegleid.

Alates 01.07.2021 kehtivad reeglid:

Erinevus – kaugmüügi asemel tuleb OSS reeglistik.

Jällegi, kasuta käibedeklaratsiooni vormistamiseks üle-euroopalisi spetsiaalseid teenusepakkujaid.

Müük käib läbi Amazoni, kaup saadetakse Eestist Amazoni lattu

Lisaks eelnevale tuleb Eestis deklareerida kauba eksport (loe lähemalt) või ühendusesisene käive (loe lähemalt). 

Müük käib läbi Amazoni, aga kaup saadetakse Eestist otse kliendile

Kuni 30.06.2021 kehtivad reeglid:

Sellisel juhul puudub sul esialgu käibemaksu/müügimaksu kohustus teistes riikides, Eestis deklareeritakse tavaline kauba eksport või ühendusesisene käive. Kaugmüügi teema jääb ikka paraku kehtima.

Alates 01.07.2021 kehtivad reeglid:

Kaugmüügi asemele tuleb OSS reeglistik.

 

Käibemaks on keeruline teema, proovisin siin hästi lihtsalt selgitada, mis täpselt muutub. Kui vajad oma e-kaubanduse või Amazoni raamatupidamise ja maksudega abi, võta ühendust 🙂

1 reply
  1. Kaido
    Kaido says:

    Kuidas on firmaga kes pole käibemaksukohuslane? Näiteks müün EU riikide lõptarbijale iga aasta 20000 euro eest kaupu, kas tekib kohustus registreerida ennast käibemaksukohuslaseks või kehtib 40000 euro reegel?

    Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga