Välismaiste dividendide tulumaks

Kui sooviks on investeerida dividendiaktsiatesse, siis tasub süveneda ka maksustamisse. 

Dividendid kuulutatakse välja brutodividendidena, st enne tulumaksu kinnipidamist (v.a Eestis ja Lätis, kus räägitakse netodividendist). Vastavalt on ka dividendimäärad arvestatud enne tulumaksu kinnipidamist. Loe pikemalt siit.

Kui dividendimakselt peetakse kinni 30% tulumaksu, siis on sinu reaalne dividenditulu kolmandiku võrra väiksem, kui sa lootsid saada (aga loe edasi, vahel saab selle vastu abi).  

Dividendi maksustamine siinkohal tähendab seda, et dividendi väljamakselt on tulumaks kinni peetud. See, kui ettevõte maksis iga-aastasest kasumist tulumaksu (nagu toimub enamuses riikides), siin ei loe.

Märkus: ETF’de dividendidel on veel oma nüansse, sellest on Märten väga hea ülevaate kirjutanud (loe kindlasti ka kommentaare!) Saad seda teha siit.

Investeerimiskonto kaudu saadud dividendid 

Maksustatud dividend loetakse investeerimiskonto sissemakseks. Ehk – sellelt rohkem tulumaksu maksma ei pea. Ka siis, kui see tulumaksuprotsent oli 5% või 10%. Maksulepingud ei ole siinkohal olulised.

Kui dividendilt ei ole tulumaksu kinni peetud, seda sissemakseks ei loeta. Ehk – sellelt dividendilt tuleb lõpuks 20% Eesti riigile maksta. Huvitav nüanss – Eesti ettevõttelt saadud dividendid loetakse siiski investeerimiskonto sissemakseks.

 

Ettevõttele saadud dividendid

Eesti ettevõttelt saadud dividendid – tulumaks on kinni peetud ja nii jääbki. Seda tulumaksu tagasi ei saa. 

Välismaa ettevõttelt (või ETF-lt) saadud dividendid – kinnipeetud tulumaksu (NB! ainult maksulepingu ulatuses) saab deklareerida Eesti maksuametis (TSD Lisa 7) ja tulevikus tasaarveldada oma ettevõtte poolt makstava tulumaksuga. Kolmandat korda tulumaksu maksma ei pea. Deklareerimise kohta loe siit pikemalt.

Mõlemal juhul maksti tegelikult kaks korda tulumaksu.

Eesti ettevõte – dividendide väljamaksmisel peeti kinni ettevõtte tulumaks ning sina maksad dividendide maksmisel oma ettevõtte tulumaksu. Ja kui investeerimiskontot kasutad Eesti ettevõtete aktsiate hoidmiseks, siis teist korda ei pea maksma.

Välismaa ettevõte – iga-aastane tulumaks kasumilt ning väljamaksmisel peeti kinni dividendide tulumaks.

 

Vaatame mõne lähiriigi dividendide tulumaksu kinnipidamise määrasid ja kuidas meie pangad maksulepingu rakendamisega hakkama saavad. 

  • USA dividendiaktsiad

USA dividendiaktsiaid on mõtet hoida eeskätt LHV-s. Kui täidad internetipangas (info ja seaded – lepingud) vormi W-8BEN, siis peetakse dividendidelt kenasti kinni maksulepingujärgne 15% tulumaks. Swedbank ja SEB peavad kinni 30% tulumaksu. Maksuametis saad deklareerida siiski vaid 15%, pool jääb kuluks.

  • Soome, Rootsi, Norra dividendiaktsiad

Skandinaavia aktsiatega saavad jällegi Skandinaavia pangad paremini hakkama.

SEB rakendab Soome ja Rootsi aktsiatele automaatselt 15% (mõlemal on tavamääraks 30%). Norra aktsiatele 15% (25% asemel) juhul kui on eelnevalt taotlus esitatud.

Swedbank rakendab Rootsi aktsiatele automaatselt 15%, Soome ja Norra aktsiatele 15% juhul, kui on eelnevalt taotlus esitatud.

LHV rakendab Rootsi, Soome ja Norra aktsiatele tavalist tulumaksumäära, mitte maksulepingujärgset. 

Nendest riikidest saab liigselt makstud tulumaksu ka tagasi taotleda, LHV juhend on siin.

  • Muud dividendiaktsiad

Teiste riikide osas erinevusi ei ole.

Leedus on tavamäär ja maksulepingujärgne tulumaksumäär sama, 15%.

Lätis on nüüd kasutusel samasugune ettevõtte tulumaksu süsteem kui Eestis. Iga-aastast ettevõtte tulumaksu ei ole, dividendide maksmisel makstakse ettevõtte tulumaks 25% (netosummalt). Aga see on ettevõtte tulumaks, mitte kinnipeetud tulumaks. Seega kinnipeetud tulumaksu määr on 0% ja saadud dividendidelt tuleb Eestis tasuda 20% tulumaksu.

UK dividendidega sama lugu, kinnipeetav tulumaksumäär 0% ja maksustatav Eestis 20%.

Kui sind huvitavad teiste riikide kinnipeetava tulumaksu määrad ja Eesti maksulepingu määr, vaata siit.

 

Kokkuvõtteks

Kui saadud dividendide summad on pisikesed, siis ära tulumaksu pärast veel muretse.

Kui summad muutuvad suuremaks, siis tee teadlikud valikud – millised aktsiad peaksid olema investeerimiskontol, millised ettevõtte kontol, samuti ka millises pangas konkreetse riigi aktsiaid hoida. 

Ja tuleta oma raamatupidajale meelde, et ta sinu ettevõtte poolt saadud dividendidelt tulumaksu ära deklareeriks 😊

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga