Raamatupidaja kui nõustaja
Raamatupidaja oskab mõistagi teha raamatupidamist ja valdab hästi maksuteemasid. Aga lisaks oskab ta tihti ka laiemalt nõu anda – tuvastada finantsprobleeme, parendada rahavooge, arvestada toodete/teenuste kasumlikkust, tõlkida finantsnumbrid arusaadavaks, paika seada tegevusmõõdikute süsteemi ning võrrelda soovitud tulemusi tegelikkusega.
Kui klient ei saa aru, miks numbrid pole sellised nagu oodatud, siis raamatupidaja oskab neid lähemalt uurida ja soovitada, mida oleks vaja lahendada või mida parendada. Ka vestlusest raamatupidajaga võib tulla välja teemasid, millega raamatupidaja saaks ettevõtjale abiks olla. Kliendi probleemide tuvastamiseks saab raamatupidaja kasutada baasdiagnostikat – vaadata kliendi kõige olulisemaid numbreid:
- müügitulu muutuse %
- brutokasumi marginaali %
- netokasumi marginaali %
- omakapitali rentaablus
- rahajäägi muutus
- debitoorse võlgnevuse laekumise kiirus.
Nende näitajate koos vaatamine annab päris palju infot ettevõtte tegevuse edukuse ja võimalike kitsaskohtade kohta. Nende alusel saab raamatupidaja olla abiks täpsema analüüsi ja tegevuskava koostamisega.
Kuidas raamatupidaja saab sind aidata?
Selleks, et hoida ettevõttes kindlat suunda ning rahaasjad kontrolli all, saab raamatupidaja kindlasti aidata koostada prognoose ning eelarveid. Prognoosi eesmärk on vaadata tulevikku, mis saab siis kui jätkata samamoodi kui siiani. Eelarve aitab ettevõtet juhtida ja kontrollida ning vajalikke muutusi ellu viia.
Raamatupidajaga saad välja valida endale sobivad tegevusmõõdikud ja neid analüüsida. Tegevusmõõdikuid mõõdavad tegevusi, mille tulemusena tekivad finantsnumbrid ja nende operatiivne jälgimine aitab kiiremini reageerida tekkivatele probleemidele.
Kui on soov aru saada oma rahade liikumisest (ja miks raha ei ole, kuigi kasumiaruanne kasumit näitab?), on mõistlik raamatupidajaga maha istuda ja analüüsida ettevõtte rahavoogude aruannet. Täpsemalt rahavoogude aruandest ja selle kasulikkusest saad lugeda siit.
Kui eelarved on koostatud, siis tuleks igakuiselt koostada juhtimisaruanded – võrrelda tegelikke numbreid eelarvega, uurida erinevusi ja tegeleda seejärel nende erinevuste kõrvaldamisega.
Kui tunned, et ka sinul oleks vaja koos raamatupidajaga oma numbreid uurida ja leida võimalusi oma ettevõtte edendamiseks, võta meiega ühendust!
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!