Raamatupidaja tulevik

Raamatupidaja ülesanded on ajas muutunud, sõltuvalt tehnoloogia arengust ja turu vajadustest. Siin artiklis räägimegi, milline oli raamatupidamine lähiminevikus, mis on hetkel muutumas ja mida on toomas lähitulevik.

Milline oli raamatupidamine lähiminevikus?

Raamatupidaja nimetus tuleb sellest, et sajandite vältel ja veel isegi 30 aastat tagasi peeti  ettevõtte rahaasjade üle arvet suurtes paberzhurnaalides, mitte arvutis. Siis hakkasid toimuma muutused. 1990ndatel võeti kasutusele raamatupidamisprogrammid, internetipank, e-äriregister, e-maksuamet, 2000ndatel ostuarvete digiteerimine ja e-arved. 

Milline on raamatupidamine praegu?

Tänaseks on asendub andmesisestamine aina enam andmete kontrollimisega. Arvuti võtab andmed raamatupidamisprogrammi jaoks teistest programmidest (pangad, e-poed, äriprogrammid) juba automaatselt, kuid tehnoloogia pole veel nii kaugel, et ainult arvutit 100% usaldada saaks – raamatupidaja peab andmed siiski üle kontrollima. Lisaks tegeletakse praegusel ajal tõsiselt raamatupidamisprotsesside ümberkorraldamisega ja uute tehniliste lahenduste testimisega.

Raamatupidaja töös on muutunud ka väga oluliseks andmekaitsenormide ja rahapesu tõkestamise seaduse täitmine.

Samal ajal kasvab järjest vajadus aruandluse ja nõustamise järele. Ettevõtte kasv ja arendamine nõuab eesmärkide tõlkimist eelarveks, erinevate mõõdikute rakendamist ja aruandlust, mis hoiaks järge ettevõtte eesmärkide saavutamise teel.

Milline on raamatupidamine tulevikus?

Tulevikus (pakuks, et juba nii 10a jooksul) muutub raamatupidamisandmete sisestamine ja kontrollimine praktiliselt täielikult automaatseks. Raamatupidamise korraldamine liigub järjest enam raamatupidamisettevõtetesse, kel on olemas oskused ja võimalused selliseid automatiseerimislahendusi rakendada. 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga