Milliseid eeliseid pakub ettevõtte kaudu investeerimine ja millal seda mitte teha

,

ettevõtte kaudu investeerimineEnamik väikeinvestoreid alustab oma investeerimistegevust eraisikuna. Mahtude kasvades tekib aga varem või hiljem küsimus, kumb on otstarbekam – kas jätkata eraisikuna palgast säästetava raha investeerimist või viia oma investeeringud üle ettevõtte alla. Ettevõtte kaudu investeerimine võib teatud juhtudel olla oluliselt kasulikum. Pikaajalises plaanis saab ettevõtte alt laenuportfelli kiiremini kasvatada ning teenitud kasumi osas on ettevõtjal vaba voli otsustada, kas maksta see endale välja, tasudes sellelt nõutud maksud, või investeerida see maksuvabalt edasi. Samal ajal on ka mitmeid olukordi, kus ettevõtte alt investeerimine end ära ei tasu. Seega peab alati hindama, millised on ühe või teise valiku plussid ja miinused.

Ettevõtte kaudu investeerimine

Ettevõtte kaudu investeerimisel on kaks olulist eeldust:

  • ettevõtjal on võimalik investeerida maksude-eelset raha
  • tegevusega kaasnevad kulud, mida eraisik oma tuludest maha arvestada ei saa (nt üürikorterid, ühisrahastus).

Kõige levinum kombinatsioon väikeettevõtte kaudu investeerimisel on see, et ettevõtte alt pakutakse mingeid teenuseid või kaupu, teenitud tulu aga ei maksta mitte omanikule välja, vaid see investeeritakse edasi.

Ettevõtlus, mida investeerimisega kombineerida, võib olla nii põhitegevus kui ka lisateenistus palgatöö kõrvalt – näiteks pakud põhitöö kõrvalt raamatupidamist, teed käsitööd, käid seminaridel esinemas vms. Tehtud töö eest esitad ettevõtte alt arve ja palka endale ei maksa või siis maksad väiksemas mahus, nii et jääks ka kasum, mida saaks kasutada investeerimiseks.

Sellise lahenduse peamiseks eeliseks on, et investoril on kasutada suurem hulk raha kui see, mis tavapäraselt eraisiku kontole koguneks. Eraisikuna on sulle laekuvalt palgasummalt juba maha arvestatud erinevad maksud nagu sotsiaalmaks, tulumaks jne. Ettevõtte alt investeerides pead aga makse tasuma alles siis, kui plaanid teenitud tulu ettevõttest välja võtta.

Vähemtähtis ei ole ka kulude mahaarvamise pool. Näiteks üürikorterit remontides võid ettevõtjana kõik vajalikud remondi- ja sisustuskulud tuludest maha arvata. Eraisikuna sa seda teha aga ei saa, lisaks on eraisikuna üüritulu Eesti riigis tulumaksuga maksustatav.

Ettevõtlusmudel – üks või mitu ettevõtet

Kui oled otsustanud ettevõtte alt investeerimise kasuks, siis on järgmine küsimus, kuidas üles ehitada ettevõtte struktuur ja kas omada ühte või mitut ettevõtet.

Üldjuhul on mitme ettevõtte omamine mõistlik siis, kui mahud on kasvanud juba nii suureks, et tekib vajadus riske maandada. Esialgu võid kõiki tegevusi hoida ka ühes ettevõttes.

Mitme ettevõttega mudeli puhul on tavapärane, et eraisik omab ühte haldusettevõtet, kus hoitakse teiste äriettevõtete osalusi ja passiivseid investeeringuid, näiteks paari korterit. Erinevad äritegevused grupeeritakse tütarettevõtetesse. Nendeks võivad olla näiteks raamatupidamisfirma, Amazoni müügiga tegelev ettevõte, kingsepatöökoda jne. Üldjuhul hoitakse erinevad tegevusalad erinevates ettevõtetes, eriti kui tegevusega kaasneb äririsk.

Haldusettevõtte omanduses hoitakse üldjuhul ka ettevõtteid, mida plaanitakse mingil ajahetkel maha müüa. Kui sa omaksid sellist ettevõtet eraisikuna, siis pead sa ettevõtet müües maksma teenitud tulult riigile maksud. Kui see kuulub aga haldusfirmale, siis saad ise otsustada, kas maksad tulu endale välja (ja tasud sellelt maksud) või investeerid summa maksuvabalt järgmistesse projektidesse.

Sarnase loogika ja võimalike äririskide tõttu hoitakse tütarettevõtetes eraldi ka kinnisvaraobjekte. Samas tuleb alati hinnata summade ja riskide suurust – väikeste tehingute korral ei ole mõtet skeemi liiga keeruliseks ajada.

Haldusettevõte võib tegutseda nii OÜ kui TÜ (täisühing) vormis. Viimase plussiks on see, et täisühing ei pea äriregistrile esitama aastaaruannet ja sellest lähtuvalt ei ole see ka avalik ning kõigile kergelt kättesaadav. Täisühingu suurimaks miinuseks on kahe osaniku nõue, kellel on ühtlasi täisvastutus, analoogselt FIE-ga. Kui äririski ei ole, siis pole vastutus aspektiks, samas tuleb arvestada, et kaks täielike õigustega osanikku võib alati probleeme tekitada.

Millistel juhtudel on mõttekam jätkata eraisikuna investeerimist

Nii nagu investeerimismaailm ei ole mustvalge, ei saa ka kindla peale väita, et ettevõtte kaudu investeerimine on alati kasulikum kui eraisikuna investeerimine. Iga otsuse juures tuleb analüüsida mõlema variandi plusse ja miinuseid ning on ka teatud juhtumid, millal ei ole mõtet oma investeeringuid ettevõtte alla tõsta. Nendeks on:

  • eraisikutele pakutavad maksusoodustused
  • topeltmaksustamine
  • tegevuse väike maht.

Näiteks Eesti riigis on kehtestatud tulumaksusoodustus kolmanda samba sissemaksetele, eeldusel, et need moodustavad kuni 15% brutosissetulekust ja jäävad alla 6000 piiri. Seega on kasulik selle soodustusega endale eraisikuna indeksfonde osta, näiteks Tulevasse.

Teine teema puudutab topeltmaksustamist, mis on eelkõige seotud dividendidega – nimelt peetakse dividendidelt kinni tulumaks ja soovides seda ettevõtte alt eraisikule edasi maksta, pead sa sellelt omakorda tasuma tulumaksu. Seepärast võib teatud aktsiate puhul olla soodsam neid omada eraisikuna.

Ettevõtte alt investeerimine ei tasu end ära ka siis, kui tegevuse maht on liiga väike. Ettevõtlus ja investeerimine nõuab igakuist raamatupidamist, mis tähendab täiendavat kulu.

Samas kui sa juba tegeled ettevõtlusega ja märkimisväärseid soodustusi eraisikuna investeerimisest ei saa, siis on sul ettevõtte kaudu investeerimisest ainult võita. Võimalus kasutada maksude-eelset tulu annab sulle kätte oluliselt rohkem vahendeid ja vabamad käed, millal makse tasuda ja mis mahus väljamakseid teha.

3 replies
  1. Lauri
    Lauri says:

    Tere,

    Küsimus dividendide maksustamise kohta. Enamjaolt arvestatakse juba maks maha fondihaldaja poolt enne, kui dividendid laekuvad. Kui mul nüüd on välismaakleri (IB vms) juures konto ning investeerin sinna ettevõtte alt, siis kas Eesti riik maksustab veel omakorda neid dividende enne, kui maakleri/ettevõtte alt need välja kannan eraisiku kontole?

    Vasta
  2. Monika
    Monika says:

    Kui seadus keelab ettevõtte spetsiifikast tulenevalt omada teisi tegevusalasid peale põhitegevuse, kas siis investeerimine on ka selle ettevõtte alt keelatud? Kas investeerimine kui niisugune on eraldi tegevusala?

    Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga