Kiirülevaade e-kaubanduse maksustamisest

E-kaubandus on kiirelt kasvav tegevusala nii meil kui mujal, e-kaubanduse maksud aga suhteliselt keeruline teema, mida valdavad vähesed. Et e-poodide raamatupidamist korrektselt teha, tuleb teada, kuidas arvestada makse ning millistes riikides makse maksta. See sõltub omakorda sellest, milline on sinu toode, kuidas sinu kaup liigub ning kes on ostjad.

Peamised tegurid, mis e-kaubanduse maksustamist mõjutavad

 • Füüsiline või e-kujul toode – kas müüd füüsilisi kaupu (nõud, rõivad, aksessuaarid vm) või elektroonseid tooteid (digitaalsed postrid, e-raamatud, videokursused vm).
 • Kuidas su kaup liigub – kas saadad kaupa Eestist välismaale, Hiinast otse tellijale või kasutad mõnda EL vaheladu.
 • Kes on ostjad – kas ostjateks on eraisikud või juriidilised isikud, Euroopa Liidus või väljaspool seda.

E-kaubandusega seotud maksudest oleme pikemalt rääkinud ka artiklis Mida peab teadma Amazoni raamatupidamisest ja maksudest. Kordame need siinkohal lühidalt üle.

Käibemaks Eestis ja mujal EL riikides

Eestis on sul kohustus end registreerida end käibemaksukohustuslaseks kui

 • Eestis maksustatav käive ületab 40 000 euro piiri aastas
 • müüd teenuseid/kaupu Eestist eraisikutele EL-is
 • ostad välismaalt elektroonseid teenuseid (näiteks kasutad Amazoni, Facebooki või Google-i teenuseid, veebimajutust, soetad e-raamatuid, e-kursuseid vm)
 • ostad EL riikidest kaupu üle 10 000 aastas.

Neist kaks viimast, elektroonsete teenuste ost ja kauba soetamine Euroopa Liidust üle piirmäära nõuavad piiratud käibemaksukohustuslaseks hakkamist, mis tähendab, et maksad küll käibemaksu välismaalt ostetud teenustelt, kuid oma Eesti-sisestelt ostudelt käibemaksu tagasi küsida ei saa. Seetõttu on käibemaksukohustusluse tekkides oluliselt targem end kohe võtta nn tavaliseks ehk täieõiguslikuks käibemaksukohustuslaseks.

Teises Euroopa Liidu riigis tekib sul koheselt käibemaksukohustuslus, kui sa kasutad vaheladu teises EL riigis (näiteks UK-s või Saksamaal) või kui sinu müük eraisikutele ehk kaugmüük riigiti ületab konkreetse riigi piirmäära (igas riigis erinev, vahemikus 35-100K). Selliste e-poodide raamatupidamine, kes mitme riigi vahel müüke jagama peavad ja käibemaksu maksavad, võib olla päris keeruline. Eesti raamatupidajad enamasti seda teenust ei paku. Kõige lihtsam ja sageli ka soodsam on see teenus sisse osta näiteks Amazonilt. UK käibemaksudeklaratsioonide osas saab sulle abiks olla ka Robby&Bobby.

MOSS-erikord

MOSS-erikorda pead rakendama, kui sa müüd elektroonseid teenuseid teistele euroliidu eraisikutele ning müügist saadav tulu ületab 10 000 eurot aastas. Kui summa on väiksem, siis rakendub tavapärane Eesti käibemaks. Kui summa jõuab piirmäärani, siis võtad end Maksuametis eraldi arvele ning hakkad rakendama sihtriigi käibemaksu, jälgides, kust riigist ostjad on (seda saab teha spetsiaalse e-poodidele mõeldud pluginaga). Makse deklareerid kord kvartalis Eesti Maksuametile ja see on lõppkokkuvõttes lihtsam, kui end igas riigis käibemaksukohustuslaseks võtta, nii nagu füüsiliste toodete puhul nõue on.

Loe teenuse käibemaksust lähemalt.

Tulumaks

Teatud juhtudel on makse lähteriigil õigus sinu tulust kinni pidada tulumaks. Konkreetsed reeglid on igas riigis erinevad, üllatuste vältimiseks tuleb sul endal nendega eelnevalt tutvuda. Eelkõige rakendatakse tulumaksu kinnipidamist litsentsitasu, renditasu, dividendide ja intresside puhul, aga ka e-toodete puhul. Näiteks USA maksetelt Eestisse e-toodete (näiteks e-raamatute) müügi eest peetakse kinni 30% tulumaksu. Kui sul on olemas kohalik EIN number, saad seda vähendada 10%-ni.

Ettevõtte tulumaks võib tulla teemaks, kui pead teises riigis kohalikku poodi või sul on seal näiteks ilusalong. Tulumaksukohustus võib aga tekkida ka siis, kui Eestis registreeritud ettevõtte juhatuse liikmed resideeruvad kuskil mujal – näiteks juhatuse liige elab Hispaanias.

Müügimaks

USAS ja Kanadas pead olema kursis veel sellise mõistega nagu müügimaks ehk sales tax, mis on meil rakendatavast käibemaksust erinev ja mille üle peetakse arvestust osariigi kaupa. Üldiselt on USA maksusüsteem nii keeruline, et Eesti raamatupidaja sulle siin abiks olla ei saa. Ning kindlasti ära jää lootma sellele, et USA maksuamet mingites kohtades silma kinni pigistab – reeglid on seal väga karmid.

Füüsiliste kaupade müük

Füüsiliste kaupade müügiga seotud maksud sõltuvad sellest, kas kasutad müügiks Amazoni, dropshippingut või ekspordid kaupa otse Eestist.

USA Amazoni puhul liigub kaup Hiinast USA-sse ja kasutad Amazoni vaheladu USA-s. Eestis pead end võtma vähemalt piiratud käibemaksukohustuslaseks, kuna ostad Amazonilt reklaami. USA-s pead arvestama sales tax-iga lao asukoha-osariigis.

UK Amazoni puhul liigub kaup Hiinast Euroopasse ja ladu asub Euroopas (UK-s või Saksamaal). Eestis pead end võtma vähemalt piiratud käibemaksukohustuslaseks, kuna ostad Amazonilt reklaami. Vahelao riigis pead end võtma käibemaksukohustuslaseks esimesest müügist alates + jälgima kaugmüügi piirmäärasid.

Dropshippingu puhul liigub kaup Hiinast otse ostjani. Dropshipping on täna suur maksuauk, sest riigid käsitlevad saadetavat kaupa kui erapakke ning ostja deklareerib ise käibemaksu ja tollimaksu, vastavalt kauba pakendil toodud väärtusele, mis sageli ei vasta tegelikkusele. Tõenäoliselt muutub see kord alates 2021.

Kauba ekspordi puhul Eestist pead jälgima, kes on ostja ning välisriiki kauba saatmisel tõendama, et see kaup ka päriselt Eestist välja läks. Eesti ostja puhul rakendub tavaline Eesti käibemaks, teise EL riigi eraisikust ostja puhul jälgi kaugmüügi piirmäärasid, juriidilisest isikust ostja puhul on käibemaks 0% (kui annab sulle KM-numbri) ning muudele välisriigi ostjatele rakendub samuti 0% käibemaksumäär.

E-toodete müük

E-tootel on mitu nime. E-toode = elektroonne toode = virtuaalne toode = elektroonsed teenused (käibemaksuseaduse mõistes). Näiteks e-raamat on samuti elektroonne teenus. Samuti videokursused, äpid, arvutiprogrammid, muusikafailid jm.

NB! Affiliate müük siia alla ei käi! Affiliate liigitub reklaamiteenuseks, sest sa ei müü mitte toodet ennast, vaid reklaamiteenust.

Nagu füüsilistegi toodete puhul, võid sa e-tooteid müüa teisel platvormil või enda e-poes. Kui kasutad platvormi (näiteks Amazoni või Etsy-t), haldab käibemaksu seesama platvorm. Kui müüd tooteid enda e-poest, rakendub MOSSi loogika. Eesti ostja puhul rakendub tavaline Eesti käibemaks, teise EL riigi eraisikust ostja puhul alguses Eesti käibemaks, alates 10 000-st müügitulust (kõigi riikide peale kokku) sihtriigi käibemaks, juriidilisest isikust ostja puhul on käibemaks 0% (kui annab sulle KM-numbri) ja muud välisriigi ostjad on samuti 0% käibemaksumääraga.

Kokkuvõtteks

E-poodide raamatupidamine nõuab paljude riikide seadusandluse ja maksunduse tundmist. Maksude arvestust mõjutab enim see, milline on valitud e-kaubanduse mudel, kas müüd toodet füüsilisel või e-kujul, kas kasutad vaheladu, saadad tooteid Hiinast otse ostjani või ekspordid tooteid Eestist. Samuti, kui suur on müügitulu riigiti ning kas sinu tooteid ostavad eraisikud või teised ettevõtted. Üldiselt on e-kaubanduse maksud nii lai valdkond, et ettevõtjal sellega üksinda tegeleda ei soovita. Otsi endale raamatupidaja, kellel on rahvusvaheliste e-poodidega kogemus või telli teenus Amazonist.

9 replies
 1. Liisa
  Liisa says:

  Ehk siis, ei ole kasulik Eestist müüa EL i kodanikele tooteid, pärast 10 000 kasumit tuleb näpuga järge ajada, kes kust EL i riigist sinu pudi padi ostis ja neid riike ei ole vähe. Kui müüa digitaalseid tooteid, siis kas on olemas riik, mille alt müües on maksud kõige madalamad või üldse puuduvad?

  Vasta
 2. Krista Teearu
  Krista Teearu says:

  Ei ole nii lihtne – käibemaksukohustus tekib müügil EL kodanikele. Ehk sa võid müüa USAst, Singapurist või Aafrikast, ikkagi tuleb sul valida üks EL riik, seal end käibemaksukohustuslaseks vormistada ja täpselt sama korda järgida ka teistesse EL riikidesse müügil.
  Muidugi on võimalus valida sihtgrupiks teiste riikide kodanikud – aga sellisel juhul võib rahulikult ka Eestist müüa, ilma igasugu MOSS’ita.
  Ja tegelikult ei ole see ju keeruline, selleks on spetsiaalsed e-poe pluginad olemas 🙂
  Ega seda käsitsi ei saagi järgida.

  Vasta
 3. Kats
  Kats says:

  Mul on see maksude maksmine nagu üks pudru ja kapsad. Kui ma soovin tegeleda dropshippinguga ja kaup läheb otse hiinast USA, siis kas ma pean üldse makse maksma ? Kui pean, siis kuhu ja kuidas oleks kõige õigem tegutseda, et ei tekiks mingeid jamasid ?

  Vasta
  • Krista Teearu
   Krista Teearu says:

   Eestis on maksudega niipalju pistmist:
   1) tuleb registreerida end käibemaksukohustuslaseks ja deklareerida elektroonsete teenuste ostud (maksma ei pea),
   2) kui maksad endale ettevõttest palka või dividende, neilt tuleb maksud maksta.
   3) alates 2021 tõenäoliselt pead hakkama oma e-poes EL eraisikutest ostjatelt käibemaksu koguma.
   4) USA ja Hiina – tõenäoliselt ei pea midagi maksma .. aga selle kohta saad kõige pädevamat infot dropshipperite foorumitest/gruppidest.

   Vasta
   • Katerina
    Katerina says:

    1) tuleb registreerida end käibemaksukohustuslaseks ja deklareerida elektroonsete teenuste ostud (maksma ei pea) – kas see tähendab seda et nendel teenustel on käibemaks 0% või miks maksma ei pea? Aitäh

    Vasta
 4. Andres
  Andres says:

  Mul on Eestis registreeritud ettevõte ja tellin Poola tehasest kauba Eestisse ning müün siin klientidele maha.
  Nüüd oleks soov natuke laieneda ja otse tehasest saata kaupa ka teistele EU eraklientidele.
  Kaup vahepeal Eestisse ei tuleks. Kas pean enda ettevõttele registreerima Poola VAT numbri?

  Vasta
  • Krista Teearu
   Krista Teearu says:

   Siin on nüüd küsimus tarnetingimustes ja lepingutes.
   1) sa ostad Poola tehaselt hulga kaupa, mida nemad ladustavad ja pakuvad saatmisteenust – siis võib olla vajalik.
   2) kui Poola tehas pakub sulle dropshippingu teenust, ehk saadavad välja kui tellimus tuleb, tarnetingimuste järgi vahetub omandiõigus peale laost väljumist – siis pigem mitte.
   Igaks juhuks tasuks muidugi kohapealselt maksuametilt üle küsida.

   Vasta
   • Eeva
    Eeva says:

    Osaühing tegi omale e-poe. Aga raamatupidamisest ei saa mina suurt midagi aru, just käibrmsaksust! Mul on myShopify..com poolt saadetud ostuarve kauba(kodutarbed) kohta, käibemaks ka peal eraldi välja toodud. Ostja on Eesti kodanik. Ja siis teatud aja möödudes laekub Stripe Paymentys UK Ltd poolt panka summa, mis on veidi väiksem, mingid tarnekulud või mida iganes. Kas sellelt laekumiselt tuleb ka KM arvestada kui ma ostuarvelt sisendKM arvestasin?

    Vasta
 5. Katrin
  Katrin says:

  Kui KM-kohuslasena müüme füüsilist kaupa Etsys, kaup liigub Eestist otse ostjale (kõikvõimalikud ostjad nii EU kui väljaspool), arve esitab ostjale Etsy. Siis tehingupartner ei ole meie jaoks Etsy vaid tuleb käibemaksu mõttes vaadata iga müüki eraldi? Et kui saadan kauba Saksamaale eraisikule, on 20% km kaugmüük, kui USA-sse, on eksport?

  Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga