Mida peab teadma Amazoni raamatupidamisest ja maksudest

amazoni raamatupidamineKui plaanid hakata tegelema Amazoni müügiga, tee endale selgeks, milline on e-kaupleja hinnakujundus, kuidas näeb välja Amazoni raamatupidamine ja millised on Amazonis müümisega kaasnevad maksud. Amazoni äri võib olla väga edukas, kuid sellega kaasnevad omad riskid. Et selles maailmas toime tulla, uuri lähemalt, milliseid kohustusi see sinu jaoks kaasa toob.

Amazonis müües pead sa olema kursis nii Eesti kui sihtriigi maksusüsteemiga.

Eesti käibemaks

Kui sa hakkad tegelema Amazoni müügiga, pead end registreerima Eestis käibemaksukohustuslaseks. Põhjus on selles, et Amazoni reklaami ostmine liigitub elektroonse teenuse ostmiseks ja see tekitab kohese kohustuse registreerida end piiratud käibemaksukohustuslaseks.

Käibemaksukohustuslaseks registreerumiseks on kaks võimalust:

  1. Piiratud käibemaksukohustuslane
  2. Nn tavaline ehk täieõiguslik käibemaksukohustuslane

Piiratud käibemaksukohustuslane tasub käibemaksu ainult kauba ühendusesiseselt soetamiselt ja ettevõtlusega tegelevalt välisriigi isikult teenuste saamiselt. Piiratud käibemaksukohustuslasel ei ole õigust enda poolt võõrandatavatele kaupadele või osutatavatele teenustele käibemaksu lisada ega enda kuludelt sisendkäibemaksu maha arvata. Maksuametile tuleb esitada deklaratsioone ainult käibemaksu kohustuse alla kuuluvate (välismaiste) kulude lõikes. Samade kulude lõikes tuleb käibemaks Eesti riigile tasuda. See arvestus on lihtne ja tõenäoliselt saad sellega ise ka hakkama.

Oluliselt kasulikum on end võtta kohe nn tavaliseks ehk täieõiguslikuks käibemaksukohustuslaseks. Selle variandi puhul reaalselt käibemaksu maksma ei pea, boonusena saad sisendkäibemaksu maha arvata Eesti-sisestelt ostudelt. Käibemaksuseadus seda õnneks sul ka võimaldab, vali see võimalus.

Käibemaks on keeruline teema ja ettevõtjal üksi ilma raamatupidajata sellega tegeleda ei soovita. Seega mõtle, kumb variant on sulle parem – kas maksad väikestelt ostudel käibemaksu ära või hakkad raamatupidamisteenust sisse ostma. Eesti käibemaksukohustuslaseks registreerimisest saad rohkem lugeda siit.

Teise Euroopa riigi käibemaks

Kui müüd Hiinast toodud kaupa USA-s, siis Eestis seda käivet ei deklareerita. Virtuaalsete teenuste ostud tuleb deklareerida ja Eesti ostude käibemaksu saad tagasi küsida. Kui müüd kaupu Euroopas ja kasutad Amazoni FBA teenust, pead end käibemaksukohustuslaseks registreerima lisaks selles riigis, mille vaheladu sa kasutad – enamasti on selleks kas UK või Saksamaa. Ja see kehtib esimesest müügist alates.

Kasutades UK vaheladu, ei lase Amazon sul ilma UK käibemaksunumbrita tegutsedagi. Käibemaksu pead tasuma kogu Euroopas tehtud käibe pealt, mis UK vaheladu läbib. Maksuarvestus on kvartaalne ja kui sa deklaratsiooni ei esita, saad hinnangulise maksunõude. Seega maksud pead maksma igal juhul. Kuidas UK-s end käibemaksukohustuslaseks vormistada, vaata siit.

Mida tuleb teada kaugmüügist

Euroopa Amazonis müümisel pead lisaks jälgima, kust on pärit su ostjad. Siin rakendub selline asi nagu „kaugmüügi käibemaks“. Esialgselt rakendub müüdud kaubale lähteriigi käibemaks. Kui käive jõuab sihtriigis eraldi kaugmüügi käibemaksu piirini (vt siin tabelis keskmine veerg), pead end ka seal käibemaksukohustuslasena registreerima. Inglise keeles on selle nimi distance selling threshold, enamasti on piirmääraks 35 000 eurot (näiteks Eestis, Lätis ja Soomes), osadel riikidel on piirmäär kuni 100 000 aastas.

Maksud USA ja Kanada Amazonis müümisel

USAs ja Kanadas ei ole käibemaksu eurooplaste mõistes. USAs rakendub müügimaks nimega sales tax, mis on osariigipõhine ja mida maksavad ainult lõpptarbijad. Sarnane lahendus on kasutusel ka Kanadas.

Amazon on hakanud USAs ka välismaiste müüjate müükidelt müügimaksu arvestama, uuri kindlasti, mida see sulle konkreetselt tähendab. USA maksusüsteem on nii keeruline, et sellega tegelevad eraldi konsultandid, Eesti raamatupidajad siin sulle abiks olla ei saa.

Amazonis müümisel ei teki sul USAs püsivat tegevuskohta, seega ettevõtte tulumaksu sinult ei küsita.

Amazoni raamatupidamine

Ma olen näinud Amazoni raamatupidamist tehtavat kolmel erineval täpsustasemel. Maksuarvestust see ei mõjuta, räägime siin raamatupidamise detailsusest.

1. Algaja müüja

On üsna tavaline, et värskelt Amazonis müüjana alustanud ettevõte maksab pigem ise peale kui teenib kasumit. Näiteks on esimene müük 5 dollarit, kuid Amazon küsib selle eest tasu 10 dollarit. Sellisel juhul võib algul isegi netosumma lihtsalt kuluks kanda. Pisikeste summade kajastamine lihtsustatud kujul on raamatupidamises täiesti lubatud.

2. Väikese käibega Amazoni müüja

Kui müügikäive nii kolme-neljakohaline, siis võetakse tavaliselt raamatupidamiskannete aluseks makseteatis, mille Amazon saadab kaks korda kuus. Sellest eraldatakse müügitulu (koos allahindlustega) ja ülejäänud kantakse kuluks.

3. Edasijõudnud Amazoni müüja

Kui Amazonist laekuvad summad kuus on juba suuremad, siis tuleb raamatupidamist teha korrektselt. See tähendab, et raamatupidaja võtab raamatupidamise aluseks Amazoni raportid ning kannab detailselt kõik tulud ja kulud kaupade lõikes raamatupidamisse sisse. Muidugi mitte käsitsi, faile saab importida.

See annab sulle võimaluse juba korralikuks kuluarvestuseks ja aruandluseks – kõiki kulusid sul ju Amazoni analüüsiprogrammides ei ole, täieliku ülevaate oma kaupade kasumlikkusest ja trendidest saad ainult raamatupidamisest. Telli need oma raamatupidajalt eraldi, aruannete koostamine ei ole tavalise finantsraamatupidamise paketi osa.

Tulude ja kulude vastavuse printsiibi järgimiseks tuleb kindlasti hoolitseda ka selle eest, et kõik müüdud kaubad oleksid korrektselt kuluks kantud. Amazoni raamatupidamise juures on see üks keerulisemaid teemasid.

Kui palju raha vajad?

Arvestades käibekapitali tsüklit, peab sul Amazoni sisenedes olema investeerida vähemalt 2-3 kuu kaubakulu raha. Käibe kasvades rahavajadus kasvab, see tähendab, et sa pead pidevalt ettevõttele raha juurde leidma, selle asemel, et raha välja võtta.

Näide:

  • Müügitulu 21k
  • Kaubakulu 7k
  • Amazoni kulud 7k
  • Muud kulud 5k
  • Kasum 2k

Rahavajadus: 14-21k

Et Amazoni äri finantseerida, pead arvestama, et pank alustavale ettevõtjale laenu ei anna. Variant on eraisikuna leida mõni pikaajaline ja odav laen (näiteks pereliikmelt) või kasutada oma sääste. Kui oled oma eesmärgi paberile seadnud, saad oodatava tulubaasi juures välja arvutada, kui palju sul esialgseks investeeringuks raha vaja on.

Kokkuvõtteks

Amazoni müüjana tegutsemine peab olema hoolikalt läbimõeldud otsus. Oluline on selgeks teha, millised maksukohustused sind ees ootavad.

Sa pead ka arvestama, et sul oleks piisav ligipääs odavale rahale täiendavateks investeeringuteks.

Kui oled müügi käima saanud, tuleb sul pidevalt jälgida oma kaupade kasumlikkust, samuti investeeringu tootlust – kui palju oled ettevõttesse raha paigutanud ja milline on sellest investeeringust saadud kasum.

Käibemaksukohustuslaseks hakates on rangelt soovituslik osta raamatupidamist teenusena väljast. Robby&Bobby kuutasud Amazoni müüjatele algavad 179 eurost kuus. Täpsema hinnapakkumise saamiseks võta meiega ühendust.

3 replies
  1. Merike
    Merike says:

    Kas on teil kogemust, kuidas registreerida Saksamaal VAT kohustuslaseks, kui kasutatakse Saksa Amazoni vaheladu?

    Vasta
  2. Jane
    Jane says:

    Tere,

    kas teil on kogemust ka Amazoni kaudu müüdavate digiteenustega EL liikmesriiki? Kas nad kasutavad MOSS erikorda ja deklareerivad/tasuvad käibemaksu lõpptarbija asukohamaal? Aitähh!

    Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga