Ülevaade dividendide maksmisest
Täna räägime dividendidest ehk ettevõtte osanikele (või aktsionäridele) makstavast omanikutulust. Siin artiklis räägime, millised on dividendide maksmise tingimused, kui tihti neid võib maksta ja kuidas dividende maksustatakse.
Kui palju võib dividende maksta?
Maksimaalselt võib dividende maksta viimase majandusaasta aruande jaotamata kasumi väärtuses.
Dividendide maksmiseks on kaks eeldust:
- Osakapital on sisse makstud;
- Aastaaruanne on allkirjastatud (esitada võib tähtajani).
Siiski tuleb jälgida, et ettevõttel oleks piisavalt raha dividendide maksmiseks kui ka sellega kaasneva tulumaksu maksmiseks.
Kui tihti võib dividende maksta?
Dividendide suuruse ja maksegraafiku otsustavad ettevõtte osanikud.
Börsiettevõtted maksavad tihti dividende korra kvartalis, see sagedus sobib hästi ka tavalisele ettevõttele. Muidugi võib maksta ka harvem, nii nagu osanikud otsustavad. Kui aga dividende makstakse igal kuul, siis viitab see pigem töötasule ja võib tekitada maksuametis soovi dividendid töötasuks ümber kvalifitseerida.
Kuidas dividende maksustatakse?
Dividendidelt makstakse tulumaksu 25% väljamakstud netosummalt (25% netosummalt arvestatuna on sama kui 20% kinnipidamine brutosummalt). Dividendide maksmisele järgneva kuu 10. kuupäevaks tuleb dividendide tulumaks maksuametile deklareerida ja tulumaks tasuda.
Alates 2019. aastast on dividendide maksustamine ja kajastamine keerulisem kui varem – rakendub kohustuslik tulumaksusoodustus korduvdividendidele. Soodustus on kasulik kontsernidele, kui tütarettevõte maksab oma emaettevõttele igal aastal dividende. Sellisel juhul rakendub regulaarselt makstavate dividendide (kolme eelneva aasta keskmise väljamakse ulatuses) 14% maksumäär (14/86 netosummast).
Kui dividende saab juriidiline isik, siis jääbki kehtima 14% maksumäär. Kui dividende saab füüsiline isik, rakendub lisaks veel 7% kinnipeetavat tulumaksu – ja see ei ole enam ettevõtte tulumaks, vaid füüsilise isiku tulumaks. Kui tegemist on mitteresidendist füüsilise isikuga, tuleb täiendavalt arvestada veel maksulepingutes ettenähtud maksusoodustustega. Loe korduvdividendidest ja maksulepingute soodustustest lähemalt siit.
Töötasu vs dividendid?
Nii mõnigi väikeettevõtja maksab endale ravikindlustuse tagamiseks väikest palka ja enamus tasu makstakse endale dividendidena, sest dividendidelt sotsiaalmaksu ei maksta.
Maksuameti seisukoha järgi peab juhatuse liige endale maksma mõistlikus suuruses töötasu ehk sarnast töötasu nagu mujal ettevõtetes sarnaste kohustustega ametikohtadel. Statistikaametil on nüüd olemas hea operatiivne palgastatistika, millega saad tutvuda siit.
Osanik võib maksta endale dividende, kui see ei asenda töötasu. Dividende võib maksta nii palju, kui ettevõtte kasum seda võimaldab.
Loe täpsemalt Maksuameti näiteid ja selgitusi siit.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!