Vajalikud teadmised töötervishoiust

 

Tööandjal on kohustus järgida Töötervishoiu ja Tööohutuse seadust. Siin artiklis vaatame, mis kohustused ja võimalused on tööandjal seoses töötervishoiuga. Sealhulgas räägime ka prillikompensatsioonist ja tööriietusest. 

Millal on töötervishoiu kulud tööandja jaoks maksuvabad?

Töötervishoiu kulud on tööandja jaoks maksuvabad, kui nende tegemine on töötervishoiu seaduse järgi kohustuslik (TTOS §13 lg1). Seadus kohustab tööandjat tegema ka riskianalüüsi ja tegevuskava. Riskianalüüs kajastab võimalikud tööga kaasnevad terviseriskid ning tegevuskava sisaldab tööandja plaani, kuidas neid riske vältida. Riskianalüüs ja tegevuskava on täiendavaks põhjenduseks, millised kulutused on vajalikud ja millised mitte. 

Mis kohustused tööandjal on seoses töötervishoiuga?

Tööandja on kohustatud korraldama töötajatele tervisekontrolli. Tervisekontrolli sageduse ning ulatuse määrab töötervishoiuarst. Põhjalik iga-aastane tervisekontroll on kasulik nii töötajale kui ka tööandjale, sest aitab terviseprobleemidele varem jälile saada. Kui töötervishoiuarst soovitab töötajale konkreetseid protseduure tervise parandamiseks, siis need ei kuulu maksustamisele juhul, kui tööandja otsustab need hüvitada. Seadusest tulenevat kohustust selleks ei ole.

Mis saab siis, kui tööandja tahab rohkem töötajate tervisesse panustada? 

Kui tööandja otsustab töötaja tervisele kulutada vabatahtlikult rohkem, kui seaduses nõutud, on tegemist maksuameti silmis hüvega. Näiteks otsustab tööandja maksta kinni töötajate gripivaktsiinid, kuigi riskianalüüsi järgi ei ole tegemist vajaliku kulutusega. Sellisel juhul gripivaktsiinidelt tuleb maksud tasuda. Maksuameti selgitusi töötervishoiuga seotud kulude kohta saad lugeda siit.

Prillikompensatsioon

Kui üle poole tööpäevast veedab töötaja arvuti taga, on tal õigus nägemise halvenemisel prillikompensatsioonile. Kui prille kasutatakse ainult töö tegemiseks, on tööandjal võimalus kompenseerida prillide maksumus 100%. Kui aga töötaja soovib prille kasutada ka väljaspool töö tegemist, saab tööandja kompenseerida prillide maksumuse 50% ulatuses. Tööandja võib kehtestada oma sisekorra eeskirjades prillikompensatsioonile ka lae.

Selleks, et tööandja saaks prillid kompenseerida, on vaja: 

  • tööandja otsust
  • prillide retsepte enne ja pärast, kus on näha nägemise halvenemine
  • prillide ostutšekk

Nägemise halvenemine ei pea olema toimunud töölepingu kehtivuse ajal ehk vanemaks retseptiks sobib ka prilliretsept, mis on välja kirjutatud enne uuele töökohale asumist.

Tööandja kohustused seoses tööriietusega

TTOS kohustab tööandjaid andma töötajatele vajaliku tööriietuse.

Mingeid erisoodustusmaksude probleeme ei ole kui kui:

  • töötaja on kohustatud kandma vormiriietust (nt teenindajad restoranides), mida kantakse ainult tööaja ajal 
  • töötaja töötab välitingimustes (nt ehitusel)

Mõlemal juhul on tööandjal kohustus tagada riiete vahetamise ning pesemise võimalused. Tööandja võib kehtestada ka reegli, et riideid hoitakse ainult tööruumides.

Tavalisi kontoririideid ning esinemisriideid maksuameti seisukoha järgi maksuvabalt osta ei saa. Nende riiete pealt peab maksma erisoodustusmaksu. 

 

Tööandjal on võimalus oma töötajate tervislikku eluviisi toetada sporditoetuse maksmisega. Sellest saad lähemalt lugeda siit. 

Jagage kommentaariumis meiega ka oma kogemusi seoses töötervishoiuga! 🙂

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga