11 krüptomaailma põhimõistet, mida sa enne krüptode soetamist teadma peaks

krüptomaailma põhimõisted

Krüptoraha on kujunemas arvestatavaks alternatiiviks valitsuste ja keskpankade kontrollitavale traditsioonilisele rahale. Kui oled sellesse valdkonda sisenemas, siis pead endale esmalt selgeks tegema olulisemad põhimõisted ja terminid, mis krüptomaailmas käibel on. Vastata tuleb ka mitmetele küsimustele raamatupidaja poolt, et krüptovarad raamatupidamises alati õigesti kajastatud saaks.

Krüptovaraga seotud mõisted

1. Krüptovara ja krüptoraha on kaks erinevat mõistet, mis tegelikult tähendavad ühte ja seda sama – see on detsentraliseeritud isereguleeruv maksete süsteem, mis on alternatiiv FIAT rahale ehk valitsuste ja keskpankade poolt väljastatud ja kontrollitud rahale. Krüptovara võib nimetada ka alternatiivseks maksevahendiks tavalisele pangakontol ja kassas hoitavale rahale.

Eristatakse 4 tüüpi krüptovarasid: raha funktsiooniga pseudoanonüümsed krüptovarad (nt Bitcoin, Litecoin, Ripple), anonüümsed privaatrahad (nt Monero, Dash), krüptovarad/tokenid  (nt Ethereum, NEO, EOS, Cardano, Storj) ja stablecoinid, mis on algoritmilised või mille kurss on seotud USD või EURiga (nt Tether, Binance USD, DAI).

2. Token ehk pääsmik on üks tuntuim krüptovara liik. See on nagu krüptograafiline võti või virtuaalne pilet, mis annab soetajale teatud õigused, näiteks saada ostetud tokeni eest mingeid kaupu või teenuseid, osaleda kasumi jagamises jne. Tokeni väljaandja jaoks on tegemist finantseerimisallikaga.

Tokenid jagunevad maksetokeniteks, investeerimistokeniteks ja kasutus-/ligipääsutokeniteks.

3. Plokiahel on sisuliselt ülekannete register. Erinevalt sularahaga arveldamisest jääb krüptorahadega tehingutest alati kuskile mingisugune jälg. See kõik talletatakse plokiahelas.

4. Vahetuskeskkond on sarnane Nasdaq`i väärtpaberibörsiga. See on turg, kus kaubeldakse krüptovaradega. Tuntuimad on Kraken, Coinbase, Binance, aga ka Bitstamp, Bittrex, Bitfinex, OKcoin, Huobi, Poloniex, Coinmetro, Bisq, Airswap, IDEX, Bancor, Binance DEX jt.

Vahetuskeskkonnad võivad olla täiel määral detsentraliseeritud või siis pangasuhtega, mis on kindlamad ja turvalisemad. On ka vahepealseid poolreguleeritud variante.

5. Räsi on matemaatiline võrrand, mis tegeleb andmete struktureerimise ja standardiseerimisega. Nimetatakse ka räsifunktsiooniks.

6. Kaevandamine hoiab kogu süsteemi üleval. Kaevandamise taga on suured serveripargid, mis kinnitavad tehinguid ja tegelevad lakkamatu arvutamisega. Kaevandajate ehk süsteemi ülalhoidjate vahel loositakse alatasa välja uusi tokeneid. Näiteks kui kaevandad bitcoini, saad selle eest preemiat ehk omandad uue bitcoini.

7. Avalik võti on sama, mis tavamaailmas pangakonto number. Seda võib jagada ja sellele saab raha kanda. Teised ei näe, kui palju sul seal raha on, kuid nad saavad sulle ülekandeid teha.

8. Privaatvõti on sarnane ID-kaardi paroolile, millega saab kinnitada ülekandeid ja tehinguid. Privaatvõtit ei tohi mingil juhul ära kaotada, sest seda ei saa asendada.

9. Rahakott – turvalisuse huvides tuleb privaatvõtit hoida alati rahakotis (wallet), mis võib asuda nii paberil, arvutis kui mobiilis (selle jaoks on olemas spetsiaalsed programmid ja rakendused).

10. ICO (ingl k initial coin offering) on sarnane IPO-le. ICO-ga tõstetakse raha, enamasti mingi süsteemi toimimiseks.

11. Ülekanne krüptomaailmas sarnaneb tava-pangaülekandega. Sellel on märgitud saatja ja saaja aadressid, samuti summa, teenustasu ja aeg. USAs saab raha ka oma kontole „tõmmata“, mujal saab ülekannet teha vaid saatja poolt. Suurim erinevus tavalise pangaülekandega on see, et krüptoülekanne ei ole tagasipööratav.

Millist infot vajab sinu raamatupidaja

Kui sa tegeled krüptovaradega, siis võib sinu raamatupidajal tekkida mitmeid täpsustavaid küsimusi, sest krüptovarade kajastamine on RTT1 poolt jäetud suuresti ettevõtja otsustada. Kindlasti ole valmis raamatupidajale esitama vähemalt järgmist infot:

  • mis liiki krüptovarasid sa omad – näiteks kas tegemist on kasutustokenite või security tokenitega; milline on tokenite sisu ja millega need on seotud (nt platvorm, toode või teenus) ning kas tokenid on avalikud või privaatsed
  • millises keskkonnas tokenid asuvad?
  • mis eesmärgil sa tokeneid omad – kas ostsid need investeeringuks, soovid nendega kaubelda või see ongi sinu ettevõtte põhiäri (kui viimane, siis kas oled tokenid emiteerinud ja kas omad tegevusluba).
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga