Optsioonide maksustamine ja kajastamine raamatupidamises

optsioonid

Optsioon on töötajale antud õigus osta ettevõtte aktsiaid kokkulepitud hinnaga ja kokkulepitud ajal. Osalusoptsioone kasutatakse töötajate motiveerimiseks, mis on eriti levinud alustavate ja start-up ettevõtete seas, aga laialt kasutusel ka näiteks börsiettevõtetes. Osalusprogrammide mõte on siduda töötajat tugevamini tööandjaga ning luua eeldused, et töötaja ei lahkuks ettevõttest kergekäeliselt. Start-up`ides kasutatakse optsioone ka palgaasemikuna, kui ettevõte on alles käivitumas ja kogu olemasolev raha investeeritakse toote või teenuse väljatöötamisse.

Tulumaksuseaduses räägitakse osalusoptsioonidest. Lisaks on levinud tööandja osalusprogrammid nagu RSU (restricted stock unit), mille kohaselt tasub tööandja töötajale mingite tingimuste täitmise eest aktsiates/osaluses, ja ESPP (employee stock purchase plan), mis võimaldab töötajal osta tööandja aktsiaid või osalust soodushinnaga. Nende kahe osalusprogrammi erinevus on, et kui ESPP pakub osaluse ostmise võimalust, siis RSU puhul saab töötaja osaluse omanikuks automaatselt.

Osalusoptsioonide rakendamise aluseks on optsioonileping. Leping peab olema digiallkirjastatud või  notariaalne, muul juhul tuleb see esitada maksuametile viie tööpäeva jooksul alates selle sõlmimisest.

Optsioonide maksustamine

Maksude poolest on optsioonid ja osalusprogrammid üsnagi soodne võimalus oma töötajaid pikaajaliselt motiveerida.

Optsiooni väljaandmisel makse tasuma ei pea. Maksukohustus tekib alles siis, kui optsioon realiseeritakse.

Eesti maksusüsteem näeb ette võimaluse optsioone jagada ka maksuvabalt. Selleks peab optsiooni andmise ja realiseerimise vahele jääma vähemalt 3 aastat. Seega on alati kasulikum välja anda piirangutega optsioone – näiteks seada tingimuseks, et töötades ettevõttes 3 aastat, saab töötaja ettevõttes osaluse.

Kui optsiooni andmisel on juba ette teada, et töötaja osalust ei saa ning tööandja maksab töötajale alusvaraks olnud väärtpaberite hinna, siis ei käsitleta seda osalusoptsioonina. Sellisel juhul on tegemist töötasu või lisatasuga, mis maksustatakse tavapäraste tööjõumaksudega.

Osalusoptsiooni olulised tingimused:

  • optsiooni andmise hetk ehk osalusoptsiooni lepingu sõlmimise või tööandja osalusprogrammi tingimustes kokkuleppimise kuupäev
  • optsiooni alusvara ehk osalus tööandjas või tööandjaga samasse kontserni kuuluvas äriühingus
  • alusvara arv ehk kindlaksmääratud aktsiate/osade arv
  • optsiooni täitmishind ehk kindlaksmääratud aktsia/osa hind
  • optsiooni realiseerimise tähtaeg ehk periood optsiooni andmisest kuni täitmiseni
  • optsiooni realiseerimise kuupäev ehk hetk, mil töötaja kasutab optsioonist tulenevat osaluse omandamise õigust ja saab alusvara omanikuks
  • optsiooni preemia ehk töötaja poolt makstav summa optsiooni eest, ei ole kohustuslik.

Erisoodustus optsioonilt

Kui optsiooni andmisest on möödas vähem kui 3 aastat ja optsioon realiseeritakse ennetähtaegselt, siis on tööandjal kohustus erisoodustusena maksustada töötaja poolt omandatud alusvaraks oleva osaluse

  • turuhind
    või
  • turuhind, millest on lahutatud töötaja tasutud optsiooni täitmishind ehk realiseerimishind ja/või optsioonipreemia.

Erandina maksab ettevõte erisoodustust proportsionaalselt selle aja eest, mis jäi puudu kolmest aastast, kui:

  • kogu osalus tööandjas või tööandjaga samasse kontserni kuuluvas äriühingus võõrandatakse (ei laiene osalisele osaluse võõrandamisele)
    või
  • töötajal tuvastatakse täielik töövõimetus või töötaja sureb.

Töötaja maksukohustus

Töötajal tekib väärtpaberite võõrandamisest tekkinud kasult tulumaksukohustus tavapärases korras. Maksutatavaks väärtuseks on müügihind, millest on maha arvatud töötaja poolt makstud soetusmaksumus (ja lisaks ettevõtja poolt makstud tulumaks, kui seda maksustati erisoodustusena). 

Optsioonide kajastamine raamatupidamises

Olulised terminid:

  • Exercise date – optsiooni realiseerimise kuupäev
  • Grant date – optsiooni andmise aeg
  • Vesting period – väljateenimise periood, ajavahemik Grant date kuni Vesting date

Raamatupidamises tuleb optsiooni andmise ajal (grant date) määrata optsiooni õiglane väärtus ja kanda see kuluks (palgakulu alajaotusesse) võrdsetes osades väljateenimise (vesting) perioodi jooksul.

Õiglaseks väärtuseks on aktsiate börsihind optsiooni andmise ajal. Kui tegemist ei ole avalikult kaubeldava ettevõttega, võib rakendada muid meetodeid – näiteks kui start-up on hiljuti saanud investeeringu, hinnatakse selle käigus tavaliselt ka ettevõtte väärtust. Väikese ettevõtte korral võib kasutada ka proportsionaalset netovara väärtust.

Kui osalusoptsioon on antud tööandja osalusele, kajastatakse kande kreeditpool omakapitalis. Muudel juhtudel (nt emaettevõtte osalusoptsioon) kajastatakse see kohustisena.

 

Loe Maksuameti juhendit optsioonide maksustamisest: https://www.emta.ee/et/ariklient/tulu-kulu-kaive-kasum/erisoodustused/osalusoptsioonide-maksustamisest

Tutvu ka teiste maksusoodustustega, mille abil oma töötajaid motiveerida: https://robbybobby.ee/maksud/pohjalik-nimekiri-maksusoodustustest-mille-abil-oma-tootajaid-motiveerida/

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga