Kodukontor ja maksud

 

Hetkel on väga aktuaalseks teemaks kodukontoris töötamine. Kuigi väga paljud väikeettevõtted kasutasid seda ka enne koroonaviiruse aega, on kodukontoris töötamine muutunud veelgi populaarsemaks ning on muutunud olude sunnil reaalseks töökeskkonnas. Kodukontori mõiste kohta saad rohkem lugeda siit.  Kõik ettevõtjad ei pruugi teada, et kodukontoris töötades on võimalus hüvitada nii mõnegi kulu maksuvabalt. Kui sa ei oma enda ettevõtet, aga töötad kodukontoris, siis on sulle abiks see info

Eraisikule kuuluva korteri või maja kasutamine kodukontorina

Maksuvabalt võib eraisikule hüvitada enamus elamuga kaasnevad kommunaalkulud (v.a. remondifond ja ühistu laenumakse, neid ei loeta üüritud elamuga seotud kuludeks), lisaks veel valveteenus, koristusteenus, internet, aga ka üürikulu. Kui elamu on ostetud pangalaenuga, siis laenu tagasimakseid ning intressikulusid maksuvabalt hüvitada ei saa. 

 

Kontorina kasutatava toa mööbel ja remont

Nagu tavalises kontoris, on ka kodukontoris oluline töökeskkond. Kui võtad kohe kontoritoa mööbli arved ettevõtte nimele, võib need täies ulatuses ettevõtte kuludeks kanda. Maksuvabalt saab hüvitada ka toa remondikulud. 

Kodu- ja äritegevuseks kasutatavate ruumide jagamine

Nagu nimi ütleb, siis kasutatakse kodukontori ruume ka elamiseks. Seetõttu jälgib Maksuamet kodukontoriga seotud kulusid pingsamalt kui üüritud kontoriga seotud kulusid. Selleks, et vältida arusaamatusi ametnikega, tuleks selgelt eraldada äriline kasutus ja erakasutus, sest ettevõtte arvelt ei ole lubatud hüvitada erakasutusega seotud kulusid. 

Kõige lihtsam on jagada oma elamu ruumid selgelt ära, millised on äriliseks kasutuseks ja millised on erakasutuseks. Kui näiteks neljatoalises korteris on üks tuba ehitatud ümber kontoriks, siis on ¼ kommunaalkulude ettevõtte kuludena näitamiseks lubatud. Selleks, et vältida hilisemaid sekeldusi, on mõistlik kalkulatsioon koos teiste dokumentidega alles hoida, et vajadusel ametnikele oma kulutusi põhjendada.

 

Äri- ja erategevuseks kasutatavad ruumid ning kulud

Kui kodukontorina kasutatakse ruumi, mida kasutatakse ka vabal ajal, on mõistlik jagada kulud 50:50, pool ettevõtte kuluks ning pool isiklikuks kuluks. Samas tuleks kaaluda, kui suures osas kasutatakse mõnda teenust või eset isiklikuks kasutuseks ning kui suures osas ettevõtte kasutuseks. Reeglina kasutab inimene internetti oluliselt rohkem tööga seotud toiminguteks kui niisama sotsiaalmeedia lugemiseks. Sellisel juhul võib olla õigustatud internetiteenusega kaasnevad kulud hüvitada suuremas osas ettevõtte kuluna (nt 70% vastavalt kasutusele). Samas võib mõne kuluga olla vastupidine seis (nt vee tarbimine). Täpseid reegleid kirja pandud ei ole, peaasi, et suudad kõik enda otsused vajadusel ära põhjendada. 

 

Kulude katmise vormistamine

Kõige lihtsam on vormistada ettevõttele kodukontori tasuta kasutamise leping, kus on kokkulepitud kulude kompenseerimise põhimõtted: kululiigid ja proportsioonid. Seejärel teeb korteriomanik iga kuu ettevõttele kuluhüvitusnõude koos vajalike tšekkide ja arvetega, mille alusel ettevõte väljamakse teeb. Kui seejuures on tegemist eraisiku jaoks ainult kulude osalise kompenseerimisega, siis see ei ole eraisiku jaoks maksustatav tulu ning ettevõte väljamaksetelt tulumaksu kinni pidama ei pea. 

 

Kodukontori eest üüri maksmine

Kui otsustatakse, et lisaks kodukontoriga kaasnevate kulude kompenseerimisele makstakse ka ruumide eest üüri, siis üürimakselt peab ettevõte tulumaksu kinni pidama ja riigile maksma. Seejuures tuleb jälgida, et üürihind ei ületaks reaalset turuhinda. Üürimakse on maksustatud ainult tulumaksuga. 

 

Käibemaksu tagasi küsimine

Käibemaksu saab tagasi küsida kulutustelt, mille arved on vormistatud ettevõtte nimele. Näiteks oleks sellepärast mõistlik vormistada telefoni- ja internetilepingud ettevõtte, mitte eraisiku nimele. Kui mingil põhjusel lepinguid ja arveid ettevõtte nimele vormistada ei soovita, siis saab neid käsitleda kuludokumentidena. 

 

Maksuriskid

Kui on plaanis kodukontorina kasutatav elamispind maha müüa, on soovitatav aegsasti seal ettevõtte tegevus lõpetada. Vastasel juhul ei ole tegemist tulumaksuvaba kuluga, sest seda ei käsitleta kui inimene peamist elukohta. Kui müüdavat kinnisvara kasutati 50% ulatuses kodukontorina, tuleb saadavast tulust maksta tulumaksu 50% summalt. Näiteks kui eraisik sai 2-toalise korteri müügi eest 30 000 eurot, tuleb maksta 15 000 eurolt tulumaksu. Kui aga võõrandamisest eraisik tulu ei saanud, siis käibemaksu maksta ei tule. 

 

Loodame, et see artikkel aitas Sul kodukontoriga kaasnevad maksud ja soodustused selgemaks saada. Jaga oma artiklit ka sõbraga, et ka tema teaks kõiki oma võimalusi ja kohustusi kodukontoris.

2 replies
  1. Triin
    Triin says:

    “Näiteks kui eraisik sai 2-toalise korteri müügi eest 30 000 eurot, tuleb maksta 15 000 eurolt käibemaksu. Kui aga võõrandamisest eraisik tulu ei saanud, siis käibemaksu maksta ei tule.”
    Siin väike näpukas – tulumaks peab käibemaksu asemel olema.

    Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga