Kuidas käibemaks toimib?

,

kuidas käibemaks toimib

Käibemaksuga maksustatakse kaupade ja teenuste käivet ning see on riigi jaoks oluline tuluallikas, millesse me kõik vähemal või suuremal määral panustame. Näiteks kui sa tööl ei käi, siis sa otseselt riigile makse ei maksa, kuid käibemaksu ehk lisandväärtuse maksu kaudu panustad riigieelarvesse endiselt, seda läbi igapäevase kaupade ja teenuste tarbimise.

2019. aasta riigieelarve maht on 11,06 miljardit eurot, millest käibemaksu planeeritud laekumine on 2.6 miljardit ehk 24%. Erinevalt sotsiaalmaksust või töötuskindlustusmaksust puudub käibemaksul sihtotstarve – seega läheb käibemaks otse riigi üldiste kulude katteks.

Kuigi käibemaksu tasumise kohustus on pandud ettevõtjate õlgadele, on oluline mõista, et riigieelarvesse laekuv käibemaksu summa ei tulene tegelikult käibemaksukohustuslasest ettevõtja taskust, vaid selle maksavad kinni lõpptarbijad – eraisikud või mittekäibemaksukohustuslasest ettevõtjad. Selgitame kohe täpsemalt. 

Kuidas käibemaks riigieelarvesse jõuab?

Käibemaks on kaudne tarbimisega seotud maks ning seda kogutakse osade kaupa kogu äritegevuse tsükli vältel. Ostja saab tagasi küsida ainult müüja poolt makstud käibemaksust, seetõttu on käibemaksuga arvetele nõuded karmimad kui ilma käibemaksuta arvetele.

Näide

Poes müüdi lõpptarbijatele 100 liitrit piima, mille koguhinnaks oli 120 eurot, sh käibemaksu osa 20 eurot. Vaatame lähemalt, kuidas see 20 eurot riigieelarvesse jõudis. (Olgu öeldud, et tegemist on väga lihtsustatud näitega – ignoreerime kadusid ja muid kulusid ning ka tegelik kasum jaotub päriselus teisiti).

kuidas käibemaks toimib joonis ja näide

Nagu näitest näha, ei saa riik käibemaksu kätte ühe korraga, vaid see makstakse Maksuametile osade kaupa ning erinevate ettevõtjate poolt. Tarbijad ostsid poest piima ja maksid müügihinna koos käibemaksuga toidupoele. Toidupood maksis piimatöötlejale pakendatud piima eest ning arvestas käibemaksu tasumisel ostuhinnast maha piimatöötlejale makstud käibemaksu summa. Piimatöötleja maksis omakorda põllumehele toorpiima eest, arvestades käibemaksuarvestuses sellelt maha toorpiima ostuhinnalt makstud käibemaksu summa. Põllumees sai piimatöötlejalt 60 eurot (50 eurot + käibemaks), millest 10 eurot maksis ta Maksuametile. Kokku tasuti riigile 10+5+5=20 eurot. 

Milline on ettevõtjate kohustus käibemaksu tasumisel?

Nagu juba öeldud, maksab käibemaksu kinni lõpptarbija, kuid käibemaksu kogumise roll lasub ettevõtjail. Kuna käibemaks on riigile väga oluline tuluallikas ja sellega seotud reeglid on päris keerulised, siis on oluline käibemaksu teema endale ettevõtjana tegutsedes kindlasti selgeks teha. Käibemaksu nüansside ja erandite kohta saad täpsemalt lugeda artiklist 11 põhitõde koos eranditega, mida sa käibemaksu kohta teadma peaks.

Toome siin ära 4 kõige olulisemat punkti, mida sa ettevõtjana käibemaksu kohta
teadma pead:

Ettevõtte algusfaasis:

1. Millal on kohustus end käibemaksukohustuslaseks vormistada ja millal on mõtet seda vabatahtlikult teha?
Käibemaksukohustuslaseks on kohustuslik end vormistada siis, kui kalendriaasta müügitulu ületab 40 000 eurot. Samas on näiteks B2B valdkonnas tegutseval ettevõttel end enamasti kasulik käibemaksukohustuslaseks vormistada juba varem. Eraisikutele teenuseid pakkuva ettevõtte jaoks võib aga käibemaksukohustuslaseks hakkamine hoopis kahjulik olla.

Olles juba käibemaksukohustuslane:

2. Kuidas sinu müüki käibemaksu mõistes liigitatakse? – pead teadma, kas sinu toode liigitub kaubaks või teenuseks, kas tehing liigitub käibeks, kas see on Eestis maksustatav ja millise määraga?

3. Millised on täiendavad kohustused käibemaksukohustuslasele?
Igakuiselt 20. kuupäevaks Maksuametile esitada käibemaksudeklaratsioon (KMD), kus näidatakse ära eelmise kuu müügitulu, sellelt makstav käibemaks, tagasiküsitav käibemaks eelmise kuu ostudelt ning nende vahe, mis tuleb riigile samal kuupäeval ka tasuda.

4. Millistelt ostuarvetelt saad käibemaksu tagasi küsida?
Ostukäibemaksu tagasiküsimise eelduseks on ostetud kaupade või teenuste kasutamine käibemaksuga maksustatavaks ettevõtluseks või välismaal toimuvaks ettevõtluseks. Täpsemalt saab sind selle teema juures abistada professionaalne raamatupidaja.

Üldiselt on käibemaksu reeglid on ühed keerulisemad üldse, seetõttu tasub käibemaksuarvestuse pidamiseks kindlasti kasutada välise raamatupidamisteenuse pakkuja abi. Professionaalne teenusepakkuja saab sulle ka soovitada, milline on sinu jaoks maksimaalselt parim maksulahendus. Näiteks on vähe teada fakt, et kui käive toimub välismaal, on sul samuti õigus end käibemaksukohustuslaseks registreerida ja ostukäibemaks Eesti ostudelt tagasi küsida.

Soovides personaalset nõu käibemaksu teemal võta meiega ühendust!

2 replies
  1. Vello
    Vello says:

    Tere. Kuidas võib eraisikutele teenuseid pakkuva ettevõtte jaoks käibemaksukohustuslaseks hakkamine kahjulik olla?

    Vasta
  2. Krista
    Krista says:

    Eraisikute jaoks läheb sinu teenus konkreetselt 20% kallimaks..
    Hinda sa alla selle võrra lasta ei saa, sest riik tahab selle 20% endale saada.
    Käibemaksukohustuslasest ettevõttel on üldiselt täiesti ükskõik, kas sinu arve on 100 või 100+20%km, sest ta saab käibemaksu osa riigilt tagasi. Aga eraisik ei saa, temale on see otsene kulu.
    Samamoodi on käibemaks lisakulu ka koolidel-haiglatel jms mittekäibemaksukohustuslastest asutustel.

    Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga