E-kaubanduse ettevõtte finantsjuhtimine

, ,

 

Selleks, et ettevõte toodaks raha, tuleb rahal hoolega silm peal hoida. Planeeri oma finantsjuhtimise alased tegevused kalendrisse ja tee neid regulaarselt.

Iga nädal

Vaata üle ja täienda oma rahakäibe prognoosi. Lisa viimase nädala tegelikud andmed ja pikenda prognoosi ühe nädala võrra. Hästi lihtne, sarnane eraisiku rahajälgimise tabelile. Eriti alguses on selline tabel,  lae alla siit, väga mõistlik kasutada. Selle abil sa ei saa küll hinnata pikemaajalist rahavajadust, aga mõne nädala perspektiivis kasutamiseks on see perfektne.

Vaata üle oma peamised tegevus-KPI-d. Eeskätt e-poe ja turundusega seotud numbrid. Neid tead sa kindlasti paremini kui mina 😊

Maksa oma ostuarved.

Iga kuu

Vaata üle kasumiaruande prognoosi võrdlus tegelike numbritega, kas müügitulu kasv ja kasumlikkus vastavad soovitule. Kui kuskil on lahknevusi, uuri põhjuseid ja otsusta, kas on vaja midagi muuta.

Vaata üle rahavoogude prognoosi võrdlus tegelike numbritega ja lähikuude prognoos, kas raha jagub piisavalt nii igapäevasteks arveteks, maksudeks kui kaubaostudeks? Kas on võimalik laene tagasi maksta või tuleb juurde leida?

Vaata üle laovarude seisud, uuenda ostuplaan.

Vaata üle oma peamised finants-KPI-de graafikud (graafikud on tavaliselt kergemini analüüsitavamad kui numbritega tabelid). Soovitaks jälgida järgmisi:

  • Müügitulu kasvumäär. Kasvumäär annab parema pildi kui müügitulu absoluutnumber. Nii kokku kui sulle olulises jaotuses (nt toodete/tootegruppide/turgude/platvormide lõikes).
  • Brutokasumi marginaal – nii kokku kui vajalikus jaotuses.
  • Laovarude käibekiirus. Väga oluline näitaja, jälgimaks et laovarude suurus üleliia ei kasvaks. Jälle nii kokku kui ka vajalikus jaotuses.
  • CAC ja CLV – Kui palju maksis kliendi toomine? Kasvuks on vaja uusi kliente, aga uute klientide leidmine nõuab raha. Samuti on sul on vaja teada kui palju klient sulle raha sisse toob ja kasumit teenib, sinu juures püsimise aja vältel.

Vaata nende valemeid ja näidet siit artiklist: https://robbybobby.ee/raamatupidamine/saas-ettevotte-moodikud/


Iga kvartal

Pikenda kasumiaruande prognoosi ja rahavoogude prognoosi kolme kuu võrra, korrigeeri tulevat kvartalit täpsemaks. Hoia ees 15-18 kuud – lähim kvartal võimalikult täpselt, edasi järjest üldisemalt.

Vaata üle oma hinnapoliitika, turundusplaan ja reklaamikulud.

Vaata üle ka transpordikulud ja laovarude hoidmise kulud, et need oleksid mõistlikul tasemel.


Iga aasta

Vaata üle eelmise aasta tulemused, sea järgmise paari aasta peamised eesmärgid, sh uute toodete turule toomise graafik, sh KPI-de eesmärgid.

Vaata üle võetud laenud, uuri odavamaid refinantseerimisvõimalusi, hinda järgneva paari aasta finantseerimisvajadust.

Planeeri dividendide maksmine ja laenude tagasimaksegraafikud.

Vaata üle oma peamised kaubatarnijad, nende hinnad ja maksetingimused. Ehk on su mahud kasvanud ja saaksid veidi hinda alla kaubelda või makseaega juurde? Või on turule paremaid variante tekkinud?

Vaata üle makselahendused ja nende hinnad, kas on odavamaid lahendusi tulnud?

Vaata üle kindlustused ja nende hinnad.

Liiga palju?

Neid tegevusi tundub olema palju. Aga oma finantsnumbrite range kontrolli all hoidmine on väga oluline ettevõtte juhtimise osa.

Tule meie kliendiks, saame sulle abiks olla lisaks raamatupidamisele ja maksudele ka sellise aruandluse kokkupanekul 😊

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga